Zařízení

Chovám je jak v klecích, tak i ve voliérách. Klece pro chov jsou o rozměrech 60x 40x40cm. Samozřejmě, že se dají odchovávat i ve větších klecích. Minimální délku bych doporučoval 50 cm. Pro odstav mladých mám proletovačky 120 - 150 cm dlouhé.

Voliery mám rozměry 200x100x200 cm.

Ve voliérách mám vždy jen jeden pár.

Budky používám pootevřené z jedné třetiny.V klecích dané zvenku, ale když je dostatek místa, můžou být i uvnitř.Jako hnízdní materiál používám kokosové vlákno, psineček a jemné seno. Před tím položím na dno budky trochu sena jako podklad pro hnízdo, které si samečci pak dostaví sami.

Na dno klecí používám dřevěné štěpky nebo jemný bílý písek..

Krmení

Jako základní denní krmení dávám směs pro drobné exoty. Do ní zamíchám ještě lesknici, zelené nebo šedé proso a mlácený senegal.Tyto lze podávat i odděleně v samostatných miskách. Záleží na podmínkách.

Při odchovu mladých používám průmyslovou suchou vaječnou směs nebo klasickou z natvrdo uvařeného vejce, strouhanky, piškotu a mrkve.Tuto dávám čerstvou každý den. Stejně tak i mladým v odstavu až do uplného přepeření.

Když není hnízdní sezona, tak jednou týdně.

Do průmyslové směsi přidávám strouhanou mrkev.

Dále nesmí v kleci chybět přírodní sepie a grit. Do něj přidám ještě drcené vaječné skořápky(převařené).

Jako vitaminové doplňky podávám přípravky fy ORLUX jako Mutavit a Fertivit.

V letní sezóně je nezbytné zelené krmení jako např.ptačinec, listy salátu nebo pampelišky.

S koncem léta pak krmím nedozrálými klasy senegalského prosa, ježatky kuří nohy i normálního prosa.

Klíčené zrní dávám v chovné sezoně dvakrát týdně.

Příprava na výstavu

Na výstavní sezonu je potřeba zebřičky pořádně připravit.Postupně je dávat z velkých voliér do větších klecí, pak i menších klecí a potom minimálně 14 dní před výstavou umístit do bodovacích klecí.Zde si musí zvyknout na napáječku i malý prostor.Doporučuji je každý druhý den rosit jemným rozprašovačem.To je místo koupání a peří zůstane v dobré kvalitě i bez každodenního koupání.

Před odjezdem na výstavu je nutné očistit vodou a pak namazat stolním olejem nebo mastí proti vápence zobák a nohy.

Po výstavě, než se pustí do hejna, je nutné dát ptáky odděleně od ostatních a dopřát jim pestrou stravu, bohatou na vitamíny. Asi po týdnu je možné je pustit zpět do voliéry nebo proletovačky mezi ostatní ptáky.

Ostatní

Mimo hnízdní sezonu mám samce i samice oddělené. Mladé odstavuji tehdy, když už je rodiče začínají prohánět a vidím je samostatně brát krmení.Nejprve je dám do klece s ostatními čerstvě odstavenými mladými. Když už si zvyknou na krmení, jdou mezi ostatní. Samci i samice dávám odděleně.