Zařízení

Chovám je jak v klecích, tak ve voliérách. Klece pro chov jsou o rozměrech 100 - 120 x 50 x 50cm.

Budky používám rozměrů 20x20x20cm  nebo i přírodní a jako podestýlku drobné bukové štěpky nebo čisté hobliny bez prachu.

Na dno klecí a voliér používám dřevěné  bukové štěpky nebo  také bílý písek pro vyplňování zámkové dlažby.

 

Krmení

 Jako základní krmení dávám směs různých pros, lesknice, ovsa a moháru. Také směs zrnin pro neofemy od fy White Mollen. Dále mají každý den v misce směs semen pro divoké ptáky.

Při odchovu mladých používám pouze průmyslovou suchou vaječnou směs CEDE.Tuto směs dávám  při odchovu mladých vždy každý den. Dvakrát týdně i mladým v odstavu až do uplného přepeření. Směs vždy ještě "pocukruji" drobnými semeny Foniopaddy, které kromě jiného mají účinek proti kokcidióze.

Dále nesmí chybět přírodní sepie a grit. Do gritu přidávám ještě rozdrcené vaječné skořápky (převařené).

Jako vitaminové doplňky podávám Promotor L + Complejo.Tyto především v období pelichání. 

Od jara podávám občas zelené krmení ptačinec žabinec nebo listy mladé pampelišky.

Začátkem léta začínají postupně dozrávat různé trávy např. srha, ježatka kuří noha, jílek nebo lebeda. Úplnou lahůdkou je však  pro neofemy  senegalské a normální proso v nedozrálém stavu ( mléčná zralost ).

Jednou měsíčně asi 7 dní podávám do vody jablečný ocet. Je to z důvodu vytvoření vhodného prostředí v trávícím traktu.

Když to celé shrnu, tak převažuje krmení různými zrninami a semeny. Mrkev, jablka, vařené vajíčko a klíčené krmení již nepodávám. Je to z důvodu určitého rizika  přemnožení různých kvasinek a bakterií v trávícím traktu.

 

Ostatní

 Neofemy modrohlavé patří k papouškům, kterým je třeba věnovat více pozornosti v oblasti zdravotního stavu. Je třeba je každý den kontrolovat, jestli se neprojevují příznaky nějakého onemocnění.

Lepší je tomu vždy předcházet, než potom léčit.

Znamená to čistotu misek na vodu i krmení, vyvarovat se zařazení nového koupeného jedince do stávajícího hejna. Já ho dám  nejdříve  zvlášť do menší klece, sleduji jeho chování a hlavně trus, který je takový první indikátor příznaku určité nemoci. V případě pochybností trus odeberu a dám ho na vyšetření k veterináři.

Takto postupuji i v případě, že pozoruji na svých chovancích příznaky onemocnění. Na základě vyšetření trusu následuje léčba příslušnými medikamenty nebo další vyšetření např. krve a výtěry kloaky.

Neofemy nám pak naší vhodnou péči o ně vrátí kvalitními odchovy.